مشاهده کامل مقالات

علائم و نشانه های سرطان معده کدامند؟


 سرطان معده معمولاً در سلول های تولید کننده مخاطی که معده را تشکیل می دهند، آغاز می شود و این نوع سرطان آدنوکارسینوما نامیده می شود.در دهه های گذشته، میزان سرطان در بخش اصلی معده در سراسر جهان کاهش یافته است.

در طول مدت مشابه, سرطان در قسمت بالای معده (کاردیا) که انتهای پایینی لوله بلعیدن را تشکیل می دهد (مری) بسیار رایج شده است. این ناحیه شکم، نقطه اتصال دستگاه گوارش نامیده می شود.
انواع سرطان معده:

انواع مختلفی از سرطان معده وجود دارد، که عبارتند از:

آدنوکارسینوم معده که در سلول های درونی ترین لایه معده رشد می کند. بیشتر سرطان های معده به عنوان آدنوکارسینوم معده طبقه بندی می شوند.

لنفوم سرطان، بافت سیستم ایمنی است که ممکن است در هر جایی بافت های لنفاوی از جمله معده یافت شود. لنفوم در معده تقریباً نادر هستند و تنها حدود 4 درصد از کل سرطان های معده را تشکیل می دهند.

تومورهای استرومایی دستگاه گوارش، یا GISTs، نوع نادری از سرطان معده هستند که در سلول ویژه ای که در آستر معده به نام سلول های میانی کاجال نامیده می شود شکل می گیرد (ICCs). در زیر میکروسکوپ، سلول های GIST شبیه به سلول های عصبی یا ماهیپه ای هستند. این تومورها ممکن است در طول مسیر گوارشی گسترش یابند، اما حدود 60 تا 70 درصد در معده رخ می دهند.

تومورهای کارسینوئید معمولاً در سلول های تولید هورمونی رشد می کنند.این تومورها معمولاً به اندام های مختلف سرایت نمی کنند و تنها حدود 3 درصد از سرطان های معده را تشکیل می دهند.

تومور کارسینوئید در سه نوع وجود دارد:

سلول های کارسینوئیدها نوع I و II ECL ، که به ندرت به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد و ممکن است علائمی نیز نداشته باشد.آن ها اغلب در طی آندوسکوپی برای یک مساله سلامتی دیگر مانند برگشت اسید ،تشخیص داده می شوند.

کارسینوئید نوع سوم ECL بیشتر تهاجمی هستند. ترشح زیادی هورمون در تومورها ممکن است منجر به شرایطی به نام سندروم کارسینوئید شود که با ترشحات، درد شکمی، اسهال، انقباض لوله های تنفسی در ریه ها و در برخی موارد، مشکلات قلبی مانند اختلال عملکرد دریچه مشخص می شود.

سندرم کارسینوئید نشانه ای است که ممکن است نیاز به درمان تهاجمی داشته باشد.مراحل متعددی از سرطان معده وجود دارد. هرچه سن بالاتر باشد، سرطان بیشتر می شود و احتمال زنده ماندن کمتر است.

بر خلاف برخی از سرطان های دیگر، سرطان معده به گره لنفاوی مجاور نیز منتقل می شود


نظرات

نظر دهید...